Seviye Sensörü Nedir?

Seviye sensörünün Türkçe karşılığı algılayıcı olarak geçmektedir. Seviye sensörü otomatik kontrol sistemleri için duyu organı görevi görmektedir. Makinaların sıcaklığını, basıncını, hızı ya da benzer başka durumları algılayabilen sensörler, endüstirüyel işlemlerin kolaylaşmasını sağlar.

Örneğin: Seviye sensörleri olan bir makina, sıcaklık değişimine göre kendisini durdurabilir, bir robot karşısına çıkan nesneye çarpmamak için yönünü değiştirebilir ya da ortamın değişen basıncına göre bir sistem alarm verebilir.

Seviye sensörleri genel olarak sıvı, sıvılaştırılmış gaz, eritilmiş hammadde ve toz halindeki malzemelerin seviyesini algılamak amacıyla kullanılırlar. Isıyı, ışığı, sesi, basıncı, kuvveti, elektriği, uzaklığı ve ivmeyi algılayabilen sensörler, bu değişkenleri sinyallere çeviren düzenekten oluşuyor.  Seviye ölçümleri sürekli olarak ya da belirli aralıklarla alınan ölçümlerle yapılabilir. Sürekli seviye sensörleri seviyeyi belirli bir oranda ölçerek malzeme için belirli bir noktada yaklaşık kesin bir sonuç ölçer.

Belirli aralıklarla noktasal ölçüm yapan sensörler ise malzemenin belirli bir noktadan az ya da çok olduğunu ölçer. Yani çıkış da yüksek seviye ya da düşük seviye çıkışı verirler. Burada optimum seviyeyi belirlemek için çok çeşitli endüstriyel ve ticari uygulamalar mevcuttur. Çağımızda hayatımızda yer alan birçok akıllı makinada ya da aletlerde sensörler yer alır. Sensörler genel olarak sürekli ya da parçalı ölçüm alabilme veya sıvı ya da katılarda kullanım özelliklerine göre sınıflandırılabilirler.

Pnömatik seviye sensörleri de sensör tiplerinden biridir. Bu tip sensörler elektrik kullanımının tehlikeli olduğu veya elektrik bulunmayan yerlerde kullanırlar. Bir kanaldan gelen hava basıncının bir anahtarı harekete geçirmesi suretiyle çalışırlar. Sensörün sıvıya teması gerekmez. Bu tip sensörler yüksek viskoziteli gres yağı gibi sıvıların ölçümü için daha çok kullanılırlar. Ek olarak noktasal seviye ölçümü için idealdirler.

Kategoriler: Blog