Makinalarda kullanılan yağlama yağlarının temel görevi ; metal yüzeylerin birbirleri üzerinde en düşük seviyede sürtünmelerini sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalarda makina arızalarının önemli bir bölümünün yağlamayla ilgili olduğu ortaya çıkmıştır.  Makinelerin belli sürelerde yağlama noktalarının yağlamalarının yapılması ekipmanların uzun sürede arıza yapmadan çalışmasını sağlamakta, makinanın hassasiyetini korumakta ve yağ sarfiyatını önlemektedir.

 Yapılan endüstriyel araştırmalar otomatik merkezi yağlama sistemlerinin enerji tüketiminde %7, makinenin veriminde %3 ,bakım ve yenileme maliyetlerinde % 20 tasarruf sağladığını ortaya koymuştur.

Yağlama sistemleri ; demir-çelik sanayi sistemlerinde , hadde makinelerinde ve kok fabrikası sistemlerinde, yükleme makinelerinde, vinçlerde, ergimiş metal nakil vagonlarında ve aksamlarında, kağıt sanayi makinelerinde, çimento sanayinde, maden ocaklarında, ekskavatör, kepçe, yükleyici gibi iş makinelerinde ,kaya kamyonu ve otobüslerde de kullanılmaktadır.

Yağlama Bağlantıları ise başta otomatik olmak üzere yağlama sistemlerinin çok önemli bileşenidir.

Sızdırmazlığının tam olarak sağlanmış olması gerekmektedir(özellikle de otomatik bağlantılarda bu daha da güçtür).Kimileri fiyatlarına aldanıp özellikle kalitesiz mallara itibar etmeleri neticesi hem zaman hemde israf ettikleri akışkanlar kendilerine fevkalade bir maaliyet yüklemektedir.Sızdırdıkları likit neticesi yarattıkları ortam kirliliği de cabası…

Bu noktada  İTHALATIMIZ olan İtalyan menşeili Aignep Yağlama Bağlantısı / Fittings) ürünümüzden bahsetmek istiyoruz:

Ürünümüz; yüksek basınca dayanıklı ve kullanımı kolaydır. Yüksek kaliteli pirinç döküm olan malzemeler göz alıcı olması için krom kaplanmıştır.

Çeşitleri

Düz rakor, döner dirsek, sabit dirsek ve nipel dir.

Teknik özellikleri

Pens kısmı pirinç üzeri nikel kaplamadır.

Conta bölümü HNBR O-RING dir.

Gövde kısmı pirinç üzeri nikel kaplamadır.

Yağlama sistemlerinde maksimum 150 bar da kullanılabilir.

 Hava sistemlerinde maksimum 30 bar basınçta kullanılabilir.

-30 ile +150 °C  arası sıcaklıklarda çalışır.

Hava, yağ ve gres uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilir.

Yağlama bağlantıları için uygun olan hortumları; PA6 , PA66, PA11, PA12, Polietilen, Poliüretan, FEP, PTFE şeklinde sıralanabilir.

Kategoriler: Blog